ОТКРИЙ КАКВО МОГАТ И КАКВО НЕ МОГАТ ДА НАПРАВЯТ ХИДРАТАНТИТЕ ЗА ТВОЯТА КОЖА И КАК ДА ИЗБЕРЕШ ПОДХОДЯЩИЯ ЗА ТЕБ ПРОДУКТ
Хидратантите предпазват и лекуват сухата кожа, но това не е всичко, на което са способни. Хидратантите могат да защитават чувствителната кожа, да подобряват тена на кожата и да прикриват несъвършенствата. Съществуват много хидратанти. Тук ще ти помогнем да избереш правилния за теб.
Кой овлажнител е най-добър за теб?
На първо място хидратантите задържат водата в най-горния слой на кожата. Те също представляват временна бариера. Много хидратанти съдържат комбинация от овлажняващи, омекотяващи и други съставки. Най-добрият хидратант за теб зависи от много фактори, включващи типа на твоята кожа, възрастта ти и някои специфични състояния, като акне например. В общи насоки, имай предвид следното:
Нормална кожа. Нормалната кожа не е нито суха, нито твърде мазна. За да поддържаш този естествен баланс използвай хидратант на водна основа, който е лек и не е мазен. Тези хидратанти често съдържат леки масла или силиконопроизводни съставки като циклометикон.
Суха кожа. За да възстановиш влагата в сухата кожа, избери по-тежък хидратант на маслена основа, съдържащ съставки, които поддържат кожата овлажнена. За много суха и напукана кожа продуктите на петролна основа са за предпочитане. Те са по-издръжливи от кремовете и са по-ефикасни за предотвратяване на изпаряване на водата от кожата.
Мазна кожа. Мазната кожа е склонна към акне. Въпреки, че е мазна, този тип кожа също се нуждае от овлажняване, особено след употреба на продукти за грижа за кожата, които премахват мазнините и изсушават кожата. Лек хидратант също ще помогне да предпазиш кожата си след измиване. Избери продукт на водна основа, на чийто етикет пише, че е некомедоногенен, което означава, че няма да запуши порите.
Чувствителна кожа. Чувствителната кожа е склонна към кожни раздразнения, зачервяване, сърбеж или обриви. Потърси хидратант, който съдържа успокояващи съставки като лайка или алое, и който не съдържа потенциални алергени, напр. ароматизатори или оцветители. Също така избягвай продукти, съдържащи киселини, защото те могат да раздразнят чувствителната кожа.
Зряла кожа. С напредване на възрастта кожата започва да става по-суха, защото мастните жлези вече не са толкова активни. За да поддържаш кожата си мека и овлажнена, избери маслен хидратант, който е на петролна основа и съдържа антиоксиданти или алфа хидрокси киселини за борба с бръчките. Тези съставки помагат за задържане на влагата и предпазват кожата от лющене.
Имай предвид, че типът кожа може да бъде различен в зависимост от околната среда, хормоналните промени, появяващи се по време на бременност и менопауза, както и при заболяване.
ДА ИЗВЛЕЧЕШ ПОЛЗИТЕ ОТ ТВОЯ ХИДРАТАНТ
За най-голяма полза от хидратанта:
Експериментирай. Намери хидратант, който отговаря на твоя тип кожа и я прави мека. Може да се наложи да пробваш различни марки с различни съставки, докато намериш този, който ти харесва.
Предпазвай се от слънцето. Можеш да избереш хидратант, който е слънцезащитен – той е с двойно действие – хидратира кожата и я предпазва от вредните лъчи.
Не купувай задължително най-скъпата марка. Само защото даден хидратант е скъп, не означава непременно, че е по-ефикасен от някой по-евтин.
Нанасяй хидратант веднага след къпане. Потупвай кожата си с хавлиена кърпа докато е почти суха, и тогава бързо нанеси хидратанта, за да може да се задържи влагата в клетките на повърхността.
Използвай хидратант за ръцете и тялото си, колкото е нужно. Нанасяй след къпане, преди излизане навън в студено време и всеки път, когато си миеш ръцете. Въпреки че често са пренебрегвани, ръцете са изложени на дразнители повече, отколкото която и да е друга част от тялото.
Използвай внимателно тежките кремове. Не използвай тежки кремове на лицето си, освен ако не е прекалено сухо. Можеш да използваш тежки кремове на маслена основа върху краката си, ръцете и стъпалата, защото по принцип тези зони са по-сухи.
Не всички хидратанти са годни до отбелязания срок и дори не съдържат всичките описани съставки. Администрацията по храните и лекарствата не контролира козметичните продукти – включително и хидратантите – толкова стриктно, колкото лекарствата.
Ако хидратантът не подобрява състоянието на кожата ти, или се появят кожни проблеми след употребата му, посети своя лекар или дерматолог. Той или тя може да ти помогне да си направиш персонален план за грижа за кожата чрез преценка на типа кожа, нейното състояние, и да ти препоръча хидратант, който да бъде ефикасен.