Всеки обича лятното слънце и топлина, защото те предоставят възможността да прекарваме повече време навън, правейки нещата, които обичаме. Но слънцето и топлината му си имат цена, а тя се плаща от нашата кожа. Слънцето може да причини преждевременно остаряване на кожата, бръчки, петна, суха кожа и дори рак на кожата след време. Най-горещият сезон от годината изисква внимателен подход към кожата, колкото и да се наслаждаваме на топлината и свободата на лятото.
1. Наблюдавай как лятното слънце се отразява на кожата ти. Следните основни неща ще ти помогнат:
● Ултравиолетови лъчи А (UVA). Най-дългите вълни на слънцето – проникват през дермата – най-дълбокия слой на кожата. Вредното въздействие на слънцето може да активира свободните радикали и да допринесе за стареенето на кожата.
● Ултравиолетови лъчи В (UVB). Тази дължина на вълната прониква през горния слой на кожата – епидермиса. Тези лъчи причиняват слънчево изгаряне, алергични реакции и кожен рак. След шест изгаряния кожата е в двойно по-висок риск от развиване на фатални меланоми.
● Утравиолетов лъчи С (UVC). Обикновено тези лъчи се филтрират от озоновия слой и са най-опасни.
● Инфрачервени лъчи. Това е топлината от слънцето и прекомерното й количество може да повлияе негативно на колагена и имунната система.
2. Използвай слънцезащитни продукти, но само след като ги проучиш. Не всички слънцезащитни продукти са еднакви – някои осигуряват физическа бариера (минерали), докато други осигуряват химична бариера, която поглъща ултравиолетовите лъчи. СЗФ означава „слънцезащитен фактор“ и посочва продължителността на престоя ти на слънце. Можеш да изчислиш СЗФ по броя на минутите, които можеш да прекараш на слънце без да изгориш (например: ако кожата ти се зачерви след десет минутен престой на слънце, слънцезащитен продукт със СЗФ 15 ще ти позволи да останеш 150 мин на слънце). Възниква въпросът какво има в твоя слънцезащитен продукт и колко ефективни са всъщност тези продукти. Много препарати за защита от слънцето проникват през кожата и допринасят за химическото претоварване, на което е подложено тялото в съвременния живот. Не е постигнат консенсус относно ефективността на слънцезащитните продукти и няма доказателство, че тези с по-висок СЗФ са по-добри от продуктите с по-нисък фактор и че те просто могат да съдържат повече химикали, като по този начин увеличават времето за излагане на слънце. В действителност, някои учени изразяват тревожност, че това фалшиво чувство на сигурност, към което се добавя употребата на слънцезащитни продукти, фокусирани върху UVA, всъщност доведе до увеличаване на случаите на рак на кожата в последните години. Така че, до каква степен гледаш на твоя продукт като на сигурна защита, не е толкова важно – слънцезащитният продукт трябва да бъде използван само като част от подхода ти за защита на твоята кожа през лятото – той не може да бъде единствения метод и не е съвсем сигурен.
● ако слънцезащитният продукт предизвика чувствителност, обрив или други кожни проблеми, премини от химически продукт към минерален слънцезащитен крем (цинков оксид и титатиев диоксид), за да провериш дали това ще подобри нещата;
● ако имаш мазна кожа, не използвай СЗФ по-висок от 20, тъй като рискуваш да претовариш кожата си с химикали и още повече мазнина. Съществуват специални слънцезащитни продукти за мазна кожа. Оглеждай внимателно опаковката и проверявай дали на етикета пише „без мазнини“ или „некомедогенен“, така че да не запуши порите ти или да предизвика прекомерно омазняване.
● За съжаление не е толкова просто – да отидеш в кварталния магазин и да си харесаш аромата на някой слънцезащитен продукт или пък цената му. Трябва да проучиш химичния състав и да направиш информирано решение за марката, която избираш.
3. Избягвай слънцето между 10:00 и 15:00 часа. Най-горещата част от деня през лятото е и най-опасна. Не оставай на слънце продължително време около най-горещите часове – колкото по-дълго се излагаш на слънце, толкова по-дълго кожата ти е изложена на радиация. Извършвай дейностите на открито през по-хладните ранни часове, или в по-късната част на деня. Имай предвид и географската ширина, в която се намираш.
4. Носи предпазно облекло. Доста дрехи имат UV защита, а някои са импрегнирани с UV абсорбираща безцветна боя. Покривай колкото се може повече от тялото с леко облекло, когато е много горещо. Избирай материи, които не предизвикват сърбеж, ожулване или претопляне и предпочитай светлите цветове.
● носи шапка – кожата на лицето ти само ще спечели от сянката в горещините.
● слагай слънчеви очила, за да предпазиш чувствителната кожа около очите, а и самите очи. Очите са склонни към меланоми и катаракта, а кожата около тях – към бързо остаряване.
5. Овладей фикс-идеята си за слънчев загар. Слънчевите бани и солариумът увеличават шансовете да навредиш на кожата си и да получиш рак на кожата. Освен това, слънчевите бани ще добавят цели 20 години към възрастта ти чрез дехидратиране и сбръчкване на кожата. Наистина ли искаш това?
● Внимавай с продуктите за изкуствен тен – те съдържат много химикали, не всички от които са полезни за твоята кожа и за общото ти здравословно състояние.
● Тъмната кожа също е уязвима на слънцето.
6. Дай почивка на кожата си. Използвай дните, когато не се налага да нанасяш химикали по тялото си – например когато вали дъжд или е облачно. Увери се, че носиш шапката си и подходящо облекло, защото UV лъчите проникват през облаците.
● Ако отиваш на почивка и шофираш, свали грима си преди да тръгнеш – това дава време на кожата да диша.
● Докато си на почивка, се старай да не носиш грим, колкото е възможно по-често. Това е много добра възможност за кожата ти да си почине от химикалите в козметичните продукти.
7. Изплаквай кожата след плуване. Това е особено важно, когато плуваш в хлорирана вода, защото хлорът изсушава кожата, а някои хора могат да получат алергични реакции. И освен това не е никак приятно да миришеш на хлор!
8. Избягвай употребата на парфюм, когато си на слънце. Псораленът в парфюмите (особено цитрусовите) може да предизвика постоянни петна по кожата при взаимодействието си със слънцето. През лятото се препоръчва любимият аромат да се пръска по дрехите, а не по кожата.
9. Пий много вода. Хидратираната кожа е по-хубава, но е много лесно да се изсуши през летните месеци. Дехидратацията се изразява в суха кожа, мимически бръчки, петна, сивкав тен и липса на блясък. Пий вода редовно през деня, за предпочитане между храненията. Водата ще хидратира кожата и ще отмие токсините, които вредят на вида й.
10. Яж здравословна храна. Здравата кожа се дължи и на добро хранене, а лятото е идеалното време за промени в диетата. Намали захарта и обработените храни, които са причина за небалансирани нива на кръвната захар и така допринасят за преждевременното стареене. Яж много плодове и зеленчуци – в салати, приготвени на пара, сурови. Избери си от дъгата от цветове на плодовете и зеленчуците, за да се увериш, че си доставяш всички антиоксиданти и хранителни вещества, от които се нуждае твоята кожа. Хранителен режим, богат на флавоноиди, ще ти помогне да се сдобиеш със здрава и сияйна кожа. Също така е добре да включиш пълнозърнести подукти в него.
● Киселото мляко е здравословна добавка към диетата ти – само се постарай то да бъде без захар и натурално.
● Диетите без мазнини или нискомаслените ще предизвикат изсушаване на кожата, набръчкване и остаряване. Имаш нужда от основни мазнини, за да поддържаш кожата си овлажнена и еластична. Решението е да изключиш нездравословните мазнини (хидрогенирани, трансмазнини и мазнини, повредени от топлина или светлина) от диетата си, но да приемаш ежедневно здравословни мазнини. Ядките, семената и прясната риба са чудесен източник.
11. Редовно преглеждай кожата си. Поне веднъж месечно проверявай за признаци на вредно влияние на слънцето. Особено внимавай за бенки, които са променили формата си или такива, които болят, сърбят или кървят.