Конецът за зъби отстранява храната, натрупана между зъбите и премахва бактериите, образували се там, преди да имат възможност да оформят плака. Само влакната на четката за зъби не могат ефективно да почистят тези тесни пространства.
Плаката, която не е отстранена, се втвърдява в зъбен камък – твърдо минерално отлагане, което се образува върху зъбите и може да се отстрани единствено чрез професионално почистване от стоматолог. Когато това се случи, четкането и почистването между зъбите става по-трудно, венците могат да се подуят и да започнат да кървят. Това състояние се нарича гингивит – ранен стадий на заболяване на венците.
Почистването с конец помага да се премахнат остатъците от храна и плаката, натрупана между два съседни зъба. Денталният конец почиства тези труднодостъпни зъбни повърхности и намалява вероятността от заболяване на венците и образуване на кариес.
Почистването на междузъбните пространства е от съществено значение за ежедневната устна хигиена.
Някога конецът е бил произвеждан от копринени влакна, усукани в дълга нишка. Днес денталният конец обикновено се изработва от найлонови нишки или пластмасови моновлакна. Той може да бъде третиран с ароматизиращи средства, например мента, за да бъде почистването на зъбите по-приятно.
Кога да използваме конеца за зъби?
Препоръчително е измиването на зъбите с четка два пъти дневно и почистване между зъбите с конец или интердентална четка веднъж на ден. Някои хора предпочитат употреба на конец вечер преди лягане, за да бъде устната кухина чиста, докато спят.
С четката или конеца да започнем?
И двата варианта са приемливи, стига почистването да е правилно и достатъчно. Някои хора измиват зъбите си с четка и пропускат конеца, защото смятат, че усещат устата си чиста, или пък нямат време или са уморени и почистването с конец се отлага. Това не е добра идея.